يادداشت‌هاي يك ذهن شلوغ و آرمانگرا

وبلاگي است در مورد دغدغه‌هاي شخصي من و علايقم در دهه 1970 ميلادي

سريال‌هاي پيش از انقلاب (بخش پنجم)...

بخش پنجم از معرفي سريال‌هاي تلويزيوني دوران پيش از انقلاب را پس از وقفه‌اي طولاني خدمت شما عزيزان ارائه مي‌كنم. با ارائه‌ي اين قسمت ، معرفي سري برنامه‌هاي قديمي تلويزيون براي مدتي نامشخص متوقف خواهد شد. اميدوارم در اين مدت توانسته باشم سهمي هر چند اندك در احياي خاطرات شما دوستداران سريال‌هاي آن دوران داشته باشم.

 


" گالري وحشت "

نام اصلي : Night Gallery

خالق و ارائه‌كننده برنامه : راد سرلينگ

بخشي از بازيگران اصلي : لري واتسون ، جوآنا پتيت ، استيوارت وايتمن ، جوآن كرافورد ، سام جافي ، ساندرا دي ، سوزان استراسبرگ ، وينسنت پرايس ، لزلي نيلسون ، باري سوليوان ، اگنس مورهد و رادي مك‌داول ...

سازنده موسيقي تيتراژ : پل گلس

تعداد فصول و اپيزودهاي تهيه شده : سه فصل و 46 اپيزود (با زمان 50 دقيقه‌ براي فصول اول و دوم و 25 دقيقه براي فصل سوم)

سال ساخت : از 1969 لغايت 1973

محصول : آمريكا

براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك و اين لينك كليك كنيد.

درباره‌ي اين سريال : "عصر بخير ، و به پرده‌برداري خصوصي از سه تابلو خوش آمديد كه براي نخستين بار در اين گالري به معرض نمايش گذارده ميشوند. هر يك از اين تابلوها بنحوي مورد توجه كلكسيونرها مي‌باشند. نه بخاطر كيفيت بالاي هنري نقاشي در آنها ، بلكه به اين علت كه بر بوم نقاش لحظه‌اي تعليق‌آميز از زمان و فضا به تصوير كشيده شده. لحظه‌اي منجمد شده از يك كابوس..." اين سخنان اولين جملاتي بود كه بر زبان ميزبان سريال جاري ميشد. گالري وحشت (يا به عبارت صحيح‌تر : گالري شبانه) يكي از نخستين و مؤثرترين مجموعه‌هاي ژانر وحشت در تلويزيون آمريكا است. راد سرلينگ كه بعنوان ميزبان و خالق اصلي اين سريال ايفاي نقش مي‌نمود پيشتر در سريالي با تم مشابه با نام "منطقه‌ي گرگ و ميش" (The Twilight Zone) حضور داشت و براي بينندگان تلويزيون چهره‌اي آشنا مي‌نمود. هر قسمت اين سريال اينگونه آغاز مي‌گشت كه راد سرلينگ با قدم زدن در يك گالري هنري به سوي تابلويي خاص مي‌رفت و از آن پرده‌برداري مي‌نمود. سپس با آرامش داستان هولناكي كه در پس تصوير پيش رو وجود داشت را تعريف مي‌كرد. تمامي نقاشي‌هاي اين سريال توسط هنرمند نقاشي به نام تام رايت كشيده شده بودند و در نتيجه سبك يكساني داشتند. غالب داستان‌هاي وهم‌انگيز سري اول از نوشته‌هاي هوارد فيليپ لاوكرافت (1890-1937) وام گرفته بودند اما به مرور و در قسمتهاي بعدي از نوشته‌هاي راد سرلينگ استفاده شد. اپيزودهاي مختلف اين سريال توسط كارگردانان متفاوتي كارگرداني شدند. از مشهورترين آنها مي‌توان از استيون اسپيلبرگ نام برد كه در 23 سالگي كارگرداني اپيزود "چشم‌ها" با بازي جوآن كرافورد را به انجام رسانيد و اين اپيزود اولين حضور اسپيلبرگ در دنياي سرگرمي بود. همانطور كه به آخرين حضور جوآن كرافورد افسانه‌اي در همين دنيا بدل گشت. "گالري وحشت" به سبك يكي دو سريال ديگر در آن زمان به صورت "چهار اپيزود در هر قسمت" ارائه گرديد. همچون بسياري ديگر از سريال‌هايي از اين قبيل ، پس از مدتي استقبال بينندگان رو به كاستي گذاشت و راد سرلينگ فصل سوم را بعنوان فصل پاياني اين مجموعه اعلام نمود. البته برنامه‌سازان تلويزيوني با الهام از سبك سرلينگ اقدام به توليد سريال‌هايي ديگر با مضمون وقايع ماورأ الطبيعه نمودند و سريال "حس ششم" را با سبكي جديد پس از اتمام گالري وحشت توليد و پخش كردند كه بيش از يكسال به درازا نيانجاميد.       

به سر خالق اين سريال چه آمد : "رادمن ادوارد سرلينگ" يك همه فن حريف يكتا در دنياي برنامه‌سازي تلويزيون بود. او به تخصص در اموري همچون فيلمنامه‌نويسي ، داستان‌نويسي ، تهيه‌كنندگي تلويزيون و گويندگي متن برنامه‌هاي مختلف (اعم از مستند و داستاني) شهره بود. وقتي در 45 سالگي ساخت مجموعه تلويزيوني گالري وحشت را آغاز نمود نمي‌دانست كه اين مجموعه به شاخص‌ترين اثر وي براي نسل‌هاي آينده بدل خواهد شد. سرلينگ سيگاركش قهاري بود و به همين دليل در سال 1975 در سن پنجاه سالگي در اثر سكته‌هاي متعدد قلبي كه آخرين آنها حين عمل قلب باز رخ داد درگذشت.
***********************************************


" در تعقيب جو "

نام اصلي : Run, Joe, Run

بازيگران اصلي : آرچ ويتينگ ، چاد استيتز ، سوزان آلپرن ، پل فريز (گوينده گفتار متن)

تعداد فصول و اپيزودهاي تهيه شده : در دو فصل و 26 اپيزود (30 دقيقه‌اي)

سال ساخت : 1974 الي 1976

محصول : آمريكا

براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك كليك كنيد.

درباره‌ي اين سريال : "جو" سگي از نژاد جرمن‌شپرد است كه توسط نيروي ارتش تربيت شده. روزي حين تمرين به اشتباه دست مربي خود را گاز مي‌گيرد. مربي طبق رسم ديرينه‌اي در ارتش مي‌بايست سگ را با خوراندن سم از بين ببرد چون چنين سگ نافرماني جهت عمليات آتي قابل اطمينان نخواهد بود. جو از دست مربي خود مي‌گريزد و براي سرش جايزه‌ي 200 دلاري تعيين مي‌شود. مربي او (گروهبان كوري) اميدوار است خودش زودتر جو را بيابد زيرا به بي‌گناهي وي اذعان دارد. جو در مسير فرار با افراد مختلفي مواجه شده و به هريك به نوعي كمك مي‌كند. "در تعقيب جو" به نوعي ملغمه‌اي از دو سريال "لاسي" و "فراري" بود. اين سريال در ايران محبوبت زيادي يافت و تا مدتها سگهاي نژاد جرمن‌شپرد توسط ايرانيان بسياري در منزل نگهداري مي‌شدند.

 

***********************************************


" كاوشگران "

نام اصلي : The Persuaders!

بازيگران اصلي : راجر مور ، توني كرتيس ، لارنس ناي‌اسميت

سازنده موسيقي تيتراژ : جان باري

تعداد فصول و اپيزودهاي تهيه شده : يك فصل و 24 اپيزود (49 دقيقه‌‌اي)

سال ساخت : از 1971 لغايت 1972

محصول : آمريكا

براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك كليك كنيد.

درباره‌ي اين سريال : اين مجموعه حول ماجراهاي دو مرد آمريكايي و انگليسي با پسزمينه‌هاي متفاوت دور مي‌زند كه با ياري يكديگر در حل پرونده‌هايي كه از مجاري قانوني قابل حل نيستند تلاش مي‌كنند. نفر اول آقاي دني وايلد آمريكايي (با بازي توني كرتيس) است. دني وايلد بزرگ‌شده‌ي محله‌هاي فقيرنشين نيويورك مي‌باشد. وي حين خدمت در نيروي دريايي از واحدش فرار كرده و اينك تبديل به يك ميليونر نفتي شده است. نفر دوم لرد بِرِت سينكلر انگليسي (با بازي راجر مور) است. او يك اشراف‌زاده‌ي تحصيل‌كرده آكسفورد ، افسر سابق ارتش بريتانيا و راننده‌ي سابق مسابقات ماشين‌سواري است. نخستين بار در هتلي در فرانسه با يكديگر آشنا ميشوند ولي اين آشنايي به جدالي مي‌انجامد كه طي آن بار هتل يادشده بطور كامل از بين مي‌رود(!). پس از بازداشت ايندو توسط نيروهاي پليس ، قاضي فالتن (با بازي لارنس ناي‌اسميت) دو راه را پيش روي آنها قرار مي‌دهد. يا نود روز را در زندان بگذرانند و يا با داشتن حق مصونيت از مجازات به او در حل پرونده‌هاي غيرقابل حل از طريق قانون كمك كنند. وايلد و سينكلر با بي‌ميلي پيشنهاد دوم را مي‌پذيرند. با آغاز كار ايشان روي اولين پرونده يخ رابطه‌ي ايندو مي‌شكند و به تدريج اين تيم دو نفره شكل مي‌گيرد. اين مجموعه در زمان خود يكي از پرهزينه‌ترين سريال‌هاي انگليسي بود. فيلمبرداري در غالب شهرهاي زيباي اروپايي و دستمزد بالاي بازيگران مشهور آن در پر هزينه شدن آن سهم عمده‌اي ايفا ميكرد. با توجه به استقبال اندكي كه از اين سريال در آمريكا شد پس از ساخت 24 قسمت ، تهيه‌كنندگان از ادامه ساخت اين مجموعه منصرف شدند. همزماني پخش اين سريال با سريال "بالاتر از خطر" را مي‌توان بعنوان يكي از دلايل اصلي درخشش اندك آن در آمريكا دانست. البته استقبال از اين مجموعه در اكثر كشورهاي ديگر دنيا (از جمله ايران) بسيار بالاتر بود. كمپاني‌هاي هاليوود در سال 2008 ميلادي اعلام كردند بزودي بازسازي اين سريال را در غالب فيلمي سينمايي با بازي هيو گرانت انگليسي و جرج كلوني آمريكايي خواهند ساخت اما اين امر تاكنون تحقق نيافته است.     

به سر بازيگران اين سريال چه آمد : راجر مور كه تا پيش از اين سريال مشغول بازي در سريال "سينت" (به نقش سايمون تمپلر) بود بعنوان اولين گزينه جهت بازي در سريال كاوشگران انتخاب شد (براي تماشاي تيتراژ سريال "سينت" با بازي راجر مور روي اين لينك كليك كنيد). براي بازيگر نقش "دني وايلد" چندين گزينه پيش روي تهيه‌كنندگان قرار داشت (كه از آن جمله مي‌توان از راك هادسن و گلن فورد نام برد) اما نهايتاً توني كرتيس انتخاب شد. اين دو بازيگر حين بازي در سريال كاوشگران رابطه‌ي خوبي با هم داشتند و هر دو براي پرش به پله‌ي بعدي در دنياي سرگرمي تلاش بسياري كردند. بعنوان مثال مشهور است كه توني كرتيس تمامي صحنه‌هاي زد و خورد را بدون نياز به بدل‌كار به تنهايي اجرا مي‌نموده. اما نهايتاً اين راجر مور بود كه جهت بازي در مجموعه فيلمهاي جيمزباند انتخاب شد. او در هفت فيلم خاطره‌انگيز از سري فيلمهاي جيمزباند بازي كرد و امروزه بيشتر مردم دنيا او را بعنوان بهترين جيمزباند دنيا مي‌شناسند. راجر مورد اينك 83 ساله است و در كمال صحت و سلامت زندگي مي‌كند. توني كرتيس به خوش‌شانسي راجر مور نبود. او كه بازي در فيلمهاي مشهوري همچون "اسپارتاكوس" ، "تاراس بولبا" ، "فهرست آدريان مسنجر" ، "بوئينگ بوئينگ" و "آخرين قارون" را در پرونده كاري خود داشت پس از بازي در سريال "كاوشگران" عليرغم بازي در آثار سينمايي متعدد كارنامه‌ي موفقي نداشت. اعتياد او به الكل و كوكائين در تخريب چهره‌ي فيزيكي و فرهنگي او نقش بسزايي داشت. كرتيس بيماري‌هاي مختلفي پيدا كرده بود و در سال 1994 نيز تحت عمل قلب باز قرار گرفت. كار به جايي رسيده بود كه اين اواخر كرتيس صرفاً با ويلچر جابه‌جا ميشد. نهايتاً او كه تنها دو سال از راجر مور بزرگتر بود در سال 2010 و در سن 85 سالگي بر اثر ذات‌الريه درگذشت.

 

 ***********************************************


" فضا 1999 "

نام اصلي : Space : 1999

بازيگران اصلي : مارتين لاندو ، باربارا بين ، بري مورس ، كاترين شل ،

سازنده موسيقي تيتراژ : بري گري

تعداد فصول و اپيزودهاي تهيه شده : دو فصل و 48 اپيزود (48 تا 50 دقيقه‌‌اي)

سال ساخت : از 1975 لغايت 1978

محصول : آمريكا

براي دانلود تيتراژ قسمت اول و دوم از فصل اول اين سريال روي اين لينك و اين لينك و براي دانلود تيتراژ ابتدايي قسمتي از فصل دوم آن روي اين لينك كليك كنيد.

درباره‌ي اين سريال : سيزده سپتامبر سال 1999. ضايعات اتمي دفن‌شده در نيمه‌ي تاريك كره‌ي ماه طي يك حادثه‌ي فاجعه‌بار منفجر مي‌شوند. كره‌ي ماه بر اثر اين انفجار از مدار خود خارج شده ، همراه با 311 نفر از سكنه‌ي پايگاه قمري آلفا به فضاي لايتنهي پرتاب مي‌شود. سفر ساكنين پايگاه فضايي آلفا در كهكشان آنها را با پديده‌هاي كيهاني مختلفي روبرو مي‌كند. داستان مواجهه‌ي ساكنين سفينه‌هاي فضايي با پديده‌هاي ناشناخته‌اي از اين قبيل پيشتر در سريال‌هاي موفقي همچون "پيشتازان فضا" (براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك كليك كنيد) و "كهكشان" نيز بكار گرفته شده و مخاطبين زيادي را به خود جلب كرده بود. تفاوت سرنوشت ساكنين ايستگاه فضايي آلفا با بقيه سريال‌ها در اين بود كه اين گروه هيچ تمايلي به سفر به دنياهاي ناشناخته فضايي نداشتند و ناخواسته به اين ماجرا وارد شده بودند و ديگر آنكه فرزندِ زمانِ حالِ بينندگانِ خود بودند و به زمان و مكاني نامعلوم تعلق نداشتند. اين سريال كه توسط كمپاني‌هاي بريتانيايي توليد گرديد لقب گران‌ترين سريال ساخته‌شده تا به آن زمان را به خود اختصاص داد. استفاده از بهترين متخصصان جلوه‌هاي ويژه تصويري جهت ساخت صحنه‌هاي مختلف سريال يكي از دلايل اين پرهزينه شدن‌ها بود. تيم جلوه‌هاي ويژه اين مجموعه پيشتر در فيلم سينمايي پرآوازه‌ي استنلي كوبريك شركت داشتند. مقصود فيلم "راز كيهان" است كه در روزگار ساخت خود يكي از بهترين جلوه‌هاي ويژه تصويري را دارا بود. گروه جلوه‌هاي ويژه‌ي اين سريال پس از اتمام مجموعه جهت اجراي جلوه‌هاي تصويري فيلمهاي شاخصي همچون "بيگانه" ، "جنگ ستارگان : اميدي تازه" و "جنگ ستارگان : امپراطوري دوباره ضربه مي‌زند" گروه را ترك كردند. بازيگران اصلي اين مجموعه آمريكايي بودند. مارتين لاندو باربارا بين كه در زندگي حقيقي نيز زن و شوهر بودند و قبلاً در سريال موفق "بالاتر از خطر" نيز نقش‌آفريني كرده بودند. استفاده از اين زوج در كل قسمتهاي سريال "فضا 1999" در راستاي جذب بيشتر بازار تلويزيون‌هاي آمريكايي بود. ساخت مجموعه از سال 1973 آغاز گرديد و در سال 1975 ، يعني دو سال پس از آغاز ساخت روي آنتن رفت. شبكه‌هاي تلويزيوني آمريكايي رغبت چنداني به خريد اين سريال بريتانيايي نداشتند و با اكراه اقدام به اين كار كردند. اما شبكه‌هاي تلويزيوني غالب كشورهاي جهان با شوق بيشتري سريال را خريدند و در اكثر آنها (از جمله در كشور ما ايران) اين مجموعه مخاطبين زيادي يافت. منتقدين بازي كم‌انعطاف باربارا بين را نپسنديدند ولي ريتم و هيجان مجموعه را تمجيد كردند. آيزاك آسيموف طي مقاله‌اي (با عنوان : "فضا 1999 ، بيشتر تخيلي تا علمي؟")  اشكالات علمي اين سريال را بدين‌صورت تشريح كرد كه چنان انفجاري عظيمي كه باعث از مدار خارج شدن كره‌اي همچون ماه شود قطعاً به از هم پاشيدن آن نيز خواهد انجاميد. ضمن اينكه با فرض يكپارچه ماندن اين كره پس از انفجار ، تنها چند هزار سال بطول مي‌انجامد تا اين كره به اولين ستاره‌ي ناشناخته برسد. البته حتي آسيموف نيز سكانس‌هاي بي‌وزني سكنه ، شبيه‌سازي سطح كره‌ي ماه و حركت‌ سفينه‌ها در فضا را ستود و آنها را نزديك به واقعيت دانست. اين امر موفقيت بزرگي براي تهيه‌كنندگان سريال بود. آنها باور نمي‌كردند يك دانشمند برجسته ، فضاسازي سريالشان را نزديك به واقعيت اعلام كند. فصل دوم اين مجموعه بيشتر بر وجهه‌ي اكشن آن تكيه داشت و بخش‌هاي عرفاني و تم انگليسي سري اول حذف شده بود. تهيه‌كنندگان پس از اتمام سري دوم با عجله براي ساخت سري آخر از مجموعه تلويزيوني "مرد شش ميليون دلاري" (براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك كليك كنيد) مشغول بكار شدند و ساخت سري سوم از اين سريال علمي تخيلي موفق به فراموشي سپرده شد. مدتي پيش يكي از كمپاني‌ها ابراز تمايل نمود تا اين سريال را تحت عنوان "فضا 2099" مجدداً و با ايجاد تغييراتي در جلوه‌هاي ويژه و صحنه‌ها به روي آنتن ببرد. برنامه اين پروژه بدين‌ترتيب است كه پس از پخش فصول اول و دوم قديمي (كه با تصحيحات ديجيتالي مدرن همراه است) اقدام به ساخت فصول سوم و چهارم نيز نمايند. اين پروژه هنوز به نتيجه نرسيده و بصورت ناتمام باقي مانده است.               

به سر بازيگران اين سريال چه آمد : نظر به اينكه پيشتر در مورد "مارتين لاندو" و "باربارا بين" نوشته بودم از تكرار مكررات خودداري مي‌كنم. دوستداران در اين خصوص مي‌توانند به تشريح سريال "بالاتر از خطر" در همين وبلاگ مراجعه كنند.

  

***********************************************

" شفت "

نام اصلي : Shaft

بازيگران اصلي : ريچارد راند‌تري ، ادي بارث ، جودي استين

سازنده موسيقي تيتراژ : آيزاك هيس

تعداد فصول و اپيزودهاي تهيه شده : در يك فصل و هفت فيلم تلويزيوني (73 دقيقه‌اي)

سال ساخت : 1973 الي 1974

محصول : آمريكا

براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك كليك كنيد.

درباره‌ي اين سريال : از اواسط دهه‌ي شصت تا اواسط دهه‌ي هفتاد ميلادي شخصيت "جيمزباند" در مركز توجه بينندگان بود. تهيه‌كنندگان با دريافتن اين امر سعي در خلق مابه‌ازاهاي مختلفي با درونمايه جيمزباند كردند. از آن جمله مي‌توان از "جيمز وست" در سريال "The Wild Wild West" نام برد كه طي آن يك كابوي با خصوصيات شخصيتي جيمزباند با دشمنان تخيلي دوران غرب وحشي دست و پنجه نرم ميكرد (براي دانلود تيتراژ اين سريال روي اين لينك كليك كنيد). بدين‌ترتيب مي‌توان جان شفت را هم مابه‌ازاي سياهپوست جيمزباند دانست. اين شخصيت كه در سال 1971 در فيلمي به همين نام خلق شده بود بعلت اقبال تماشاگران در سري فيلمهاي تلويزيوني بعدي نيز بكار گرفته شد. هر هفته پرونده‌ي يك جنايت مي‌بايست توسط جان شفت حل مي‌شد. او پليسي خشن بود كه در محلات سطح پايين‌ نيويورك سكونت داشت. البته وجه تخيلي و شديداً اغراق‌شده فيلمهاي جيمزباند در اين سري فيلم‌ها بكار گرفته نشد اما يك تنه مواجه شدن قهرمان ماجرا با اعماق پليدي‌ها نكته‌ي مشترك اين سري فيلم‌هاي تلويزيوني با فيلمهاي مأمور دو صفر هفت ذكر شده است.

 

به سر بازيگر اين سريال چه آمد : ريچارد راند‌تري را هنوز همگان با شخصيت كارآگاه جان شفت به خاطر مي‌آورند. راند‌تري در چندين فيلم سينمايي معروف نيز نقش‌آفريني نموده است كه از آن جمله مي‌توان به "زلزله" ، "فرار به آتن" ، "اينچون" و "هفت" اشاره نمود. او اينك 69 ساله است و در سال 1993 دچار نوع نادري از سرطان سينه‌ي مردان شده بود كه با درمان به موقع از آن رهايي يافت.

 

دوستان و عزيزان در اينجا مروري بر سريال‌هاي دوران پيش از انقلاب به پايان مي‌رسد. اميدوارم توانسته باشم قدمي كوچك در يادآوري خاطرات قديمي برداشته باشم. از شما خواهش مي‌كنم در صورت به ياد آوردن هرگونه نكته‌ي جالب توجه در خصوص اين سريال‌ها آن را در بخش "نظر دهيد" درج كنيد تا پرونده‌ي هر سريال كامل‌تر شود. از شما ممنونم.

در پايان فهرستي از سريال‌هايي كه در اين وبلاگ مورد شرح قرار گرفت آماده كرده‌ام كه ملاحظه مي‌فرماييد:

 

-          افسونگر

-          كانن

-          ستوان كلمبو

-          فليپر

-          كريستي

-          هاوايي

-          آيرون‌سايد

-          كوجك

-          سرزمين عجايب

-          خانه‌ي كوچك

-          كهكشان

-          دنياي شگفت‌انگيز والت ديزني

-          خيابان سه‌سامي

-          بالاتر از خطر

-          پيتون په‌ليس

-          گالري وحشت

-          در تعقيب جو

-          كاوشگران

-          فضا 1999

-          شفت

 

براي خواندن مطالب درج‌شده در خصوص سريال‌هاي پيشين روي اين لينك‌ها كليك كنيد:


لينك شماره يك


لينك شماره دو


لينك شماره سه


لينك شماره چهار  

+ نوشته شده در  چهارشنبه ششم مهر ۱۳۹۰ساعت 20:27  توسط افشين  |